Şimdiye kadar en az 10 kursa gittim. 5 günde İngilizce kursunun 4 kurunu da bitirdim. Murat hocanın alacağım son eğitimin bu olacağına söz vermesi ile son kez denemek istedim. Bu eğitimle tanıştıktan sonra diğer bütün eğitimleri aldığıma pişman oldum. Mail bile yazamıyorken, bu eğitimden sonra Amerikan bir yayın evinden yazarlık teklifi aldım. Amazon.com gibi uluslararası bir şirketten iş teklifi aldım ve tamamı İngilizce olan mülakatlarına katıldım. Globish (Gerçek İngilizce’nin dünyadaki bilir kişileri) topluluğu tarafından Türkiye çevirmenleri olarak seçildim. En sevdiğim 12 Angry Men adlı filmi altyazısız izledim. Herkes ben farklıyım diyor ama asıl farklı metodu bu eğitimde gördüm. Bunun için firmanıza çok teşekkür ederim.

İngilizce öğrenmenin aslında ne kadar zor ve zahmetli olduğu herkes tarafından kabul edilen bir gerçektir. Ben, yıllarca okullarda İngilizce dersi aldım ve birçok kursa ve özel derse katıldım. Ama tahmin edebileceğiniz gibi, yine de, İngilizceyi öğrenemedim. İngilizcenin aslında o kadar zor olmadığını, senelerce kursa gitmek zorunda olmadığımı Murat Bey ile yaptığımız derslerde tecrübe ettim. İngilizcenin bütün yapılarını öğrendim ve sonrasında da nasıl hızlı bir şekilde çok daha iyi yerlere gideceğimi biliyorum. Şu an çok akıcı konuşmuyorum belki ama 1 ay bile sürmeden akıcılığıma da kavuşacağıma eminim. Ben İngilizcenin mantığını öğrendim. Keyifliydi, hiç sıkılmadım. Teşekkür ederim.

Bu sistemde İngilizceye farklı bir bakış açısı getiriyorsunuz. Yıllardır profesyonel dil eğitimleri almış olmakla birlikte, konuşmada akıcılık sorunumu çözememiş olmamın sebebini bu eğitimle anladım. Aynı sorun öğrencilerimde de vardı. Bunun sebebini de kullandığımız öğretim metodundan kaynaklandığı ortaya çıkmış oldu. Murat Bey’in “Konuşarak İngilizce öğrenilemez.” düşüncesine kesinlikle katılıyorum. Konuşmak, pratik yapmak içindir. Bu sistem bana hem İngilizce hem de metodoloji konusunda çok yardımcı oldu. Eleştireceğim pek yön bulamıyorum. Fakat yine de bu eğitimin faydalı olabilmesi için, öğrencinin en az 10 yaş ve üzeri olması gerekli diye düşünüyorum. Kısacası şu ana kadar aldığım en iyi öğretmen eğitimi buydu. Murat Bey’e teşekkür ederim.

14 yıllık eski İngilizce bilgimin yerle bir olup, temelden bir inşa oluşumunu sağlayan bu eğitimde, kesinlikle en zevkli ve faydalı eğitim sürecimi yaşadım. Derslerde bir çok kez, ne kadar basit ama önemli hatalarla kurulmuş bir bilgi birikimim olduğunu fark ettim. Ve galiba bundan önceki İngilizce öğretmenlerime böyle mantıksız bilgileri doldurdukları için şu an çok kızgınım. Gerek zor sandığımız, gerekse bize zor olarak lanse edilen konuların, ne kadar sade, mantıklı ve basit olduğunu öğrenmek paha biçilemezdi. Hep boşuna uğraşmışız o dil kurslarında. Seviye sınavlarında başarılı olmama rağmen neden KONUŞAMADIĞIMI bu eğitimle anladım. Gerçekten çok teşekkür ederim.

Eğitimden önce “Nasıl olacak?” sorusunun bir cevabı yoktu benim için ama ilk dersten sonra fark ettim ki; İngilizceye karşı olumsuz bakış açım ortadan kalktı. Bunda en önemli faktör Murat hocanın pozitif yönlü etkisi ve İngilizcenin düşündüğüm kadar zor olmadığını göstermesiydi.  Süre belki biraz kısa görünebilir ama dersin getirileri şaşırtıcıydı. Ben ODTÜ hazırlık öğrencisiydim. OTDÜ’de ağır İngilizce eğitimi alıyor olmama rağmen, hazırlık atlama sınavını geçemedim. Ama başladığım bu eğitim beni farklı yerlere taşıdı. Dersin tek olumsuz yanı  günde en az bir saat ders çalışmak zorunda olmamdı. Fakat bunlar olmasaydı şimdi 1. sınıf öğrencisi olamazdım.

İngilizceyi öğrenmek mi ezberlemek mi?
Aslına bakarsanız, birçok eğitim kurumunca denek olarak kullanılan umutlarım tam da tükendi diyordum ki Murat Hocamla tanıştım. Çokça denemiştim, bir kez daha denemekten ne kaybedebilirdim ki? Her ders, “Çünkü öyle.” diye bizlere şimdiye kadar anlatılan kalıpların aslında olmadığını öğrendiğinizde, kendinizi ‘hadi canım!’ derken bulmanızı sağlıyor. Anlamak, idrak etmek, yıllardır kurulan duvarlarınızın yıkılması… İşte bir İngiliz gibi düşünmekle başlayacağınız ve dili aynen o ruha bürünerek kullanacağınız yeni bir hayat sunuyor Murat hoca. Ezber yok, dayatma yok, mantık var.

Murat Hocam, sizinle yaptığım ilk görüşmede İngilizceyi bildiğimi, sadece konuları unuttuğumu söylemiştim. Ama daha ilk derste bildiklerimin ezberden ibaret olduğunu (Cümlenin gelişi öyle çünkü, kalıp.) şeklinde yaptığım açıklamalardan anladım. 🙂 Böylece, sizin sayenizde neden tek kelime bile konuşamadığımı anladım. Yıllardır öğretilen kalıplardan çıkıp bu işin mantığı olduğunu çözdüm. Bu kadar kısa sürede yazılan uzun cümleleri doğru şekliyle anlayabiliyor olmak şaşırtıcı. Bütün bunları son derece eğlenceli geçen derslerle öğrenmiş olmak da işin ekstrası. Sayenizde İngilizceyi unutmama imkan yok 🙂 Gösterdiğiniz sabır ve tüm bilgiler için çok teşekkürler.

Şu ana kadar aldığım en farklı dil öğretim tekniklerini gördüm. Kurallara boğulmadan, özgürce konuşulabilinecek bir dil haline geldi. Son aşama gerçekten çok başarılı olarak dile bakış açınızı değiştiriyor. “Şu an ne kullanmalıyım?” “Hangi zamanda, ne demeliyim?” gibi endişelerden uzak birçok şey söyleyebilir hale geliyorsunuz. Özellikle konuşma sırasında yaşanan sıkıntılar ve endişeler ortadan kalkıyor. Uzun çevirilerde cümleyi toparlamak, “Fiil nerede? Bu kimdi?” gibi karışıklıklar ortadan kalkıyor. Cümle başından başlayıp, hiç son kelimeleri okumadan çeviri yapılabiliyor. 7 farklı eğitim denemesinden sonra, en sonunda başarıya ulaşmak mutluluk verici. (Esin A. – Uzman Doktor)

İngilizce yurt dışında öğrenilir diye duyduk hep. Ben dil öğrenmek için hiç gitmedim İngiltere’ye ama Türkiye’de hayatımın değişik dönemlerinde ciddi paralar harcadım İngilizce işine. Mantık odaklı olması ve çok ödev yapılmaması beni ikna eden yanları oldu. Eğitimin üzerinden 2 buçuk ay geçti. Şimdi çok şükür gönül rahatlığı ile İngilizce biliyorum diyebiliyorum. Hocamız takıldığınız yer olursa arayabilirsiniz demişti. Ama ben sadece hal hatır sormak için arıyorum. Tüm ekibinize teşekkür ederim.

Önce kolej sonra İngilterede 4 ay ve konuşamamak. Nasıl bir şey olduğunu tahmin edemezsiniz.  İş arkadaşımın ısrarı ile Murat beyle görüşme gerçekleştirdik. Dil kurslarına güvenimi uzun süre önce kaybetmiştim ama burası bana bir dil kursu gibi gelmedi. Kayıt olmak istediğimi söyledim ve 2 gün sonra kendimi derste buldum. İ-na-nıl-maz bir yöntem. İyi ki varsınız hocam. Hayatımı değiştirdiniz!..

Bence İngilizce eğitiminde asıl önemli olan ne öğrendiğiniz, bilgilerin unutulmaması ve kullanılabilir olması. Bu eğitimde üçü de var ve çok eğlenceli geçiyor dersler. Gerçekten de aldığım en iyi ve en farklı eğitimdi ve artık başka bir eğitime de kesinlikle ihtiyacım yok. Bu yorumu da aynen İngilizce yazabilirim artık. Her şey için teşekkürler.